Elektrolyty pro koně nejen v létě

Kdy a proč podávat koním elektrolyty?

Elektrolyty jsou minerály, které přenášejí elektrické impulsy tělem. Mají schopnost vázat se s jinými ionty a vytvářet krystaly soli. Elektrolyty jsou zvláště důležité pro regulaci tekutin, udržování rovnováhy pH v těle a lze je považovat za hnací sílu transportu vody celým tělem. Navíc mají velký vliv na svalové a nervové funkce. Nejdůležitějšími elektrolyty jsou sodík, draslík a chlorid.

  1. Sodík (Na+): Sodík je důležitý pro udržení normálního krevního tlaku a rovnováhy tekutin v těle.

  2. Draslík (K+): Draslík je nezbytný pro svalovou kontrakci, správnou funkci nervů a udržení rovnováhy kyselin a zásad v těle.

  3. Chlorid (Cl-): Chlorid pomáhá udržovat elektrickou neutralitu v buňkách a je důležitý pro udržení rovnováhy elektrolytů.

Když podáváme elektrolyty, je důležité, aby měl kůň k dispozici dostatek čerstvé pitné vody. 500kg kůň vypije kolem 25-30 litrů vody denně. Při vysokých teplotách, při namáhavé práci nebo u kojících klisen je potřeba výrazně vyšší.

Podávání elektrolytů po pocení
Načasování podávání elektrolytu je velmi důležité. Kůň nemůže elektrolyty uchovávat a pokud například podáváme elektrolyty s krmivem ráno, aniž by kůň hned poté pracoval, zvýší se pouze jejich vyloučení močí. Elektrolyty, které nejsou okamžitě spotřebovány, budou vyloučeny. Proto je důležité podávat elektrolyty těsně před pocením a zvláště těsně po vypocení

Samotná sůl nestačí
Pokud chceme doplnit všechny elektrolyty ztracené v potu, abychom urychlili regeneraci, je vhodné zajistit kompletní směs elektrolytů. Běžná sůl obsahuje pouze sodík a chlorid a nemůže nahradit ztracený draslík.

Doprava
Také při transportu ztrácí kůň značné množství elektrolytů. Při 24hodinové cestě může kůň ztratit v tekutinách přibližně 5 % své tělesné hmotnosti. Proto je nesmírně důležité, aby koně dostávali dostatek tekutin a elektrolytů před, během a po přepravě. Před cestou, během cesty a po ní si nezapomeňte zajistit dostatek sena a lehce stravitelné krmivo, jako je mash, ideálně v kombinaci s elektrolyty.   

Zdroj: https://www.horsenation.com