Elektrolyty pro koně nejen v létě

Kdy podávat elektrolyty

Elektrolyty jsou minerály, které přenášejí elektrické impulsy tělem. Mají schopnost vázat se s jinými ionty a vytvářet krystaly soli. Elektrolyty jsou zvláště důležité pro regulaci tekutin, udržování rovnováhy pH v těle a lze je považovat za hnací sílu transportu vody celým tělem. Navíc mají velký vliv na svalové a nervové funkce. Nejdůležitějšími elektrolyty jsou sodík, draslík a chlorid.

Když podáváme elektrolyty, je důležité, aby měl kůň k dispozici dostatek čerstvé pitné vody. 500kg kůň vypije kolem 25-30 litrů vody denně. Při vysokých teplotách, při namáhavé práci nebo u kojících klisen je potřeba výrazně vyšší.

Podávání elektrolytů po pocení

Načasování podávání elektrolytu je velmi důležité. Pokud podáváme elektrolyty s krmivem ráno, aniž by kůň hned poté pracoval, zvýší se vylučování elektrolytů močí neb kůň nemůže elektrolyty uchovávat. Elektrolyty, které nejsou okamžitě spotřebovány, budou vyloučeny. Proto je důležité podávat elektrolyty těsně před pocením a zvláště těsně po vypocení

Samotná sůl nestačí
Pokud chceme doplnit všechny elektrolyty ztracené v potu, abychom urychlili regeneraci, je vhodné zajistit kompletní směs elektrolytů. Běžná sůl obsahuje pouze sodík a chlorid a nemůže nahradit ztracený draslík.

Doprava
Při transportu ztratit značné množství elektrolytů. Při 24hodinové cestě může kůň ztratit v tekutinách přibližně 5 % své tělesné hmotnosti. Proto je nesmírně důležité, aby koně dostávali dostatek tekutin a elektrolytů před, během a po přepravě. Před cestou, během cesty a po ní si nezapomeňte zajistit dostatek sena a lehce stravitelné krmivo, jako je mash, v kombinaci s elektrolyty.   

Zdroj: https://www.horsenation.com