Jak vybrat kloubní výživu pro koně?

 Artróza je degenerativní onemocnění kloubů. Vzniká na základě opotřebení kloubní chrupavky, ale také následkem úrazu či vlivem systémového onemocnění či následkem úrazu. Nevyhýbá se nikomu a je jen otázkou, jak a kdy kterého jedince postihne. Zhoršení zdraví kloubů je průběhu času nevyhnutelné. Mnoho majitelů se proto rozhodne svým koním doplňovat kloubní výživu bez ohledu na věk nebo disciplíny, které provozují. Včasným podávání vhodných krmných doplňků můžeme projevy artrózy zmírnit.  

Většina aktivních látek v kloubní výživě spadá do skupiny látek označovaných jako SYSADOA (symptomaticky pomalu působící látky proti osteoartróze). Nástup účinku je pozvolný, terapeutický efekt pak obvykle přetrvává určitou dobu po skončení užívání. Kloubní výživu obsahující SYSADOA se tedy obecně doporučuje užívat v pravidelných 2–3 měsíčních kúrách, s možnou následnou 2-3 měsíční přestávkou. Interval mezi jednotlivými kúrami záleží na charakteru obtíží.

  Mezi nejznámější SYSADOA patří kyselina hyaluronová, chondroitin sulfát a glukosamin.

Glukosamin: Glukosamin je tělu vlastní  sloučenina, nacházející se v mnoha molekulách a také v kloubní chrupavce. Komerčně se nejčastěji vyrábí zpracováním chitinu z tvrdé schránky měkkýšů, jako jsou krevety a humři, méně často pak (pomocí plísně (Aspergillus Niger) a fermentace kukuřice.

Podstata působení glukosaminu spočívá v tom, že je schopen příznivě ovlivnit rovnováhu metabolických dějů probíhajících v chrupavce. Glukosamin sulfát má příznivé účinky proti bolesti a zánětu při artróze kloubů a podporuje zastavení ztráty kloubní chrupavky, ke které při osteoartróze dochází.

Kdy a kolik glukosaminu koni podávat, aby skutečně pomohl? 

Obecně bylo prokázáno, že glukosamin je bezpečný pro jakýkoliv typ koní, včetně březích klisen a jejich hříbat. 

Ohledně výběru krmného doplňku a správné dávky je vždy je potřeba si přečíst pokyny výrobce. Kvůli relativně nízké využitelnosti glukosaminu se bohužel může stát, že některé z na trhu dostupných doplňků neposkytují dostatečné množství glukosaminu a očekávaný léčebný efekt se nemusí dostavit. Je třeba mít na paměti rozdílné formy glukosaminu a jejich rozdílnou využitelnost.  Forma glukosamin HCl obvykle obsahuje nejvyšší obsah využitelné glukosaminu (přibližně 99 %), zatímco Glukosamin sulfát podstatně nižší, kolem 60 %.

V některých klinických studiích byla testována dávka až 20 000 mg glukosaminu denně, výsledkem bylo potlačení zánětu a podpora růstu chrupavky. V běžném životě si dle jiných výsledků vystačíme s 10 000 mg glukosaminu denně u koně vykazujících známky kloubního poškození a s 5000 mg glukosaminu pro dlouhodobou údržbu.  

Kvalitní kloubní výživa není na první pohled levná záležitost. Musíme počítat s náklady zhruba 500 - 1500 Kč měsíčně, alespoň 6 měsíců v roce, (2 x 3 měsíční kůra, viz výše).  Porovnáme-li  ale její cenu s cenou důsledků artrózy, tj. vyšetření, léčba, speciální kování, ztráta prodejní hodnoty zvířete, ztráta možnosti koně jezdecky využívat, nutná komplexní změna management či v první řadě bolavý strádající koník, pak investovat do kvalitních kloubních přípravků určitě smysl má. 

 ➡️🔗 KLOUBNÍ VÝŽIVA PRO KONĚ

 

 

Zdroj: Everythinghorseuk.co.uk, 2020