POVÁNOČNÍ VÝMĚNY ZBOŽÍ Netrefili jste velikost či barvu? Objednávky uskutečněné mezi 15.11. a 23.12. mají prodlouženou lhůtu pro VÝMĚNU zboží. Zboží určené k výměně je třeba odeslat zpět do 6.1. 2023 dle instrukcí pro vrácení zboží na adresu: Promo Equi sro - Mail Step a.s., Do Čertous 2760/10, Praha 9 – Horní Počernice, 193 00

Vybíráte pro Vašeho koně kloubní výživu?

Vybíráte kloubní výživu? 

Většina aktivních látek v kloubní výživě spadá do skupiny látek označovaných jako SYSADOA (symptomaticky pomalu působící látky proti osteoartróze). Nástup účinku je pozvolný, terapeutický efekt pak obvykle přetrvává určitou dobu po skončení užívání. Kloubní výživu obsahující SYSADOA se tedy obecně doporučuje užívat v pravidelných 2–3 měsíčních kúrách, s možnou následnou 2-3 měsíční přestávkou. Interval mezi jednotlivými kúrami záleží na charakteru obtíží.

  Mezi nejznámější SYSADOA patří kyselina hyaluronová, chondroitin sulfát a glukosamin.

Glukosamin: Glukosamin je tělu vlastní  sloučenina, nacházející se v mnoha molekulách a také v kloubní chrupavce. Komerčně se nejčastěji vyrábí zpracováním chitinu z tvrdé schránky měkkýšů, jako jsou krevety a humři, méně často pak (pomocí plísně (Aspergillus Niger) a fermentace kukuřice.

Podstata působení glukosaminu spočívá v tom, že je schopen příznivě ovlivnit rovnováhu metabolických dějů probíhajících v chrupavce. Glukosamin sulfát má příznivé účinky proti bolesti a zánětu při artróze kloubů a podporuje zastavení ztráty kloubní chrupavky, ke které při osteoartróze dochází.

Kdy a kolik glukosaminu koni podávat, aby skutečně pomohl? 

Zhoršení zdraví kloubů je průběhu času nevyhnutelné a mnoho majitelů se rozhodne svým koním doplňovat glukosamin bez ohledu na věk nebo disciplíny, které provozují. Obecně bylo prokázáno, že glukosamin je bezpečný pro jakýkoliv typ koní, včetně březích klisen a jejich hříbat.

Glukosaminu je potřeba podávat relativně vysoké dávky a kvůli nízké biologické dostupnosti, pro tělo koně je využitelných pouze 2- 5%. To je také hlavním důvodem, proč se mnoho přípravků obsahující glukosamin zdá neúčinných, často ani zdaleka neobsahují dostatek účinné 

Ohledně výběru krmného doplňku a správné dávky je vždy je potřeba si přečíst pokyny výrobce. Jak již bylo uvedeno výše, kvůli nízké využitelnosti se ale může stát, že některé z na trhu dostupných doplňků neposkytují dostatečné množství glukosaminu a očekávaný léčebný efekt se nemusí dostavit. Je třeba mít na paměti rozdílné formy glukosaminu a jejich rozdílnou využitelnost.  Glukosamin HCl obvykle obsahuje nejvyšší obsah (přibližně 99 %), zatímco Glukosamin sulfát podstatně nižší, kolem 60 %.

V některých klinických studiích byla testována dávka až 20 000 mg glukosaminu denně, výsledkem bylo potlačení zánětu a podpora růstu chrupavky. V běžném životě si dle jiných výsledků vystačíme s 10 000 mg glukosaminu denně u koně vykazujících známky kloubního poškození a s 5000 mg glukosaminu pro dlouhodobou údržbu.  

Zdroj: Everythinghorseuk.co.uk, 2020