Přípravky pro podporu a péči o trávící soustavu koně

Jsou chvíle, kdy trávicí soustava našeho koně vyžaduje více naší pozornosti, než obvykle. Může to být na např. na závodech, kdy kůň přestává z nervozity žrát nebo se při nové dodávce sena či změně krmení objeví průjem. Čas od času se z různých důvodů vyskytne kolika. A věděli jste, že je odhadováno, že přes  2/3 závodních koní trpí vředy
Předejít či řešit takové situace mohou pomoci různé podpůrné krmné doplňky v této kategorii. Najdete zde mj. probiotika, ostropestřecpivovarské kvasnice pro koně, černý kmín, psyllium, rostlinné aktivní (medicinální) uhlí,  přípravky proti průjmu a přípravky vhodné pro koně s vředy

Nejprodávanější

15 položek celkem
Equin 74 gastric smes proti vredum koni
2 624 Kč

Equine 74 Gastric je krmný doplněk pro koně trpícími žaludečními vředy. Žaludeční vředy se vyskytují u 50 - 90% hlavně sportovních koní. Onemocnění je výsledkem poškození citlivých žaludečních stěn kyselinou, která se v žaludku neustále tvoří. Equine 74 Gastric nadbytečnou žaludeční kys. absorbuje. Nedochází tak k její dráždění a vzniku vředů.    

1441
Olej z ostropestřce mariánského pro koně
Oblíbené
od 382 Kč

Ostropestřec podporuje normální trávení a regeneraci jater, působí jako antioxidant, tj. chrání tělesné buňky před vnějšími radikály, posiluje obranyschopnost organismu a slouží jako zdroj energie.    

694
Olej z ostropestřce
Oblíbené
od 223 Kč

Je cenným zdrojem esenciálních mastných kyselin, vitamínů, fytosterolů a antioxidantů. Podporuje trávení a funkci jater, podporuje imunitní systém a pomáhá zlepšovat kvalitu srsti a kůže.

+ další
TOPVET60220
Gastri aid proti žaludečním vředům koní
1 647 Kč

GastriAid  je vhodný  pro koně s žaludečními vředy nebo podezřením na jejich výskyt. Překyselení žaludku a vzniku vředů brání obsažená přírodní antacida, která  zklidňují žaludeční stěnu. Obsažená prebiotika a probiotika pomáhají vyrovnávat hladiny pH ve střevním prostředí. Tyto složky spolu s bylinnou podporou zajišťují optimální stav střev a žaludeční sliznice.Více se o výskytu a možnostech léčby žaludečních vředů u...

891
Pink powder, probiotika s vitamíny pro koně
2 059 Kč

Podpora trávicí soustavy a kondice starších koní. Směs probiotik a vitamínů pro koně. 

890
Rostlinné aktivní (medicinální) uhlí při problémech s trávicím aparátem
911 Kč

Krmný dopněk pro koně Rostlinné uhlí Stiefel se skládá ze 100% čistého aktivního uhlí a příznivě působí na trávení koní. Rostlinné uhlí Stiefel může pomoci při gastrointestinálních potížích, jako je kolika, paradoxní průjem (kotwasser, FWS), křeče v trávicím traktu a plynatost. 

1436
Gastrix proti překyselení žaludku, Horse Master
1 818 Kč

Užívání přípravku GASTRIX působí preventivně proti nahromadění kyselin v gastrointestinálním traktu a vzniku žaludečních vředů.  Dobrá volba pro koně ve vyšším riziku vzniku vředů, tj. sportovní koně, koně ve vyšší zátěži nebo koně vystavené stresovým situacím či koně krmeny většími dávkami obilovin.

2060109
Premin pH Balance proti žaudečním vředům koní
Novinka Oblíbené
od 539 Kč

Krmný doplněk pH Balance je kombinace látek, které pomáhají neutralizovat žaludeční kyseliny a udržovat v žaludku požadované pH a tím bránit poškození sliznice a vzniku vředů. Obsahuje vysoce efektivní pufrační složky:  Calsea Powder - prášek ze zvápnělé mořské řasy Lithothamnium Calcereum, který má vysoký obsah vápníku, hořčíku a další mikroprvky organického původu Oxid hořečnatý - ve velmi jemné purfikované formě, která má...

+ další
34834/1KG
Slim pro zdravé hubnutí koní
1 391 Kč

Kombinace živin a vitamínů pro koně, kteří potřebují zhubnout.  Obsahuje složky, které urychlují metabolismus a pomáhají hubnout přirozeným způsobem.    

1245
Gastri Vet pelety pro zdravý koňský žaludek
2 934 Kč

Gastri Vet pelety značky NAF pro podporu zdravé mikroflóry a ochranu žaludeční stěny. Vyrovnává pH žaludku, je ideálním doplňkem pro sportovní koně nebo koně vystaveny jiným stresovým situacím, kteří jsou ve vyšším riziku vzniku vředů.   

1228
Haylage balancer pro efektivní trávení vlákniny koně
992 Kč

Pro lepší trávení vlákniny a zdravé zažívání koně. Přípravek je vhodný pro koně krmené senáží. Zpomaluje průchod tráveniny tlustým střevem, minimalizuje produkci žaludečních kyselin a zároveň neutralizuje (absorbuje) ty přebytečné.

892
In the Pink powder, probiotika pro koně  s vitamíny
1 801 Kč

Koncentrovaný krmný doplněk pro koně se živými probiotickými kulturami podporuje zdravé trávení. Pomáhá koni lépe využít krmivo a živiny v něm obsažené. Navíc obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a stopových prvků. Celkově užívání tohoto doplňku napomáhá dobré kondici a výkonnosti koně.   

1142
Psyllium pro koně
Psyllium
Skladem
667 Kč

Psyllium nebo také jitrocel indický je skvělý pomocník pro koně, kteří potřebují zhubnout. Napomáhá zlepšit trávení, je vhodný při průjmových onemocněních. Navíc snižuje hladinu cukru v krvi, je tedy prospěšný pro koně s IR rezistencí

737
Pivovarské kvasnice pro koně
od 607 Kč

Pivovarské kvasnice jsou bílkovinná krmná surovina. Obsahují životně důležité aminokyseliny, například  lysin, methionin, cystin, leucin, valin, izoleucin apod. Dále mají vysoký obsah vitamínu B, minerálních látek, makroprvků a mikroprvků (zejména fosforu, draslíku, železa, mědi a zinku. Krmení kvasnic koním pomůže:  přibrat na hmotnosti zlepšit kvalitu srsti, kůže a kopyt zlepšit trávení - posílit střevní mikrofloru...

663
EquiFlora 500 g - zdravá mikroflóra koně, Horse Master
609 Kč

Zlepšení rovnováhy mikroflóry v zažívacím ústrojí. Podpora trávení pro koně. Posílení imunity. Prebiotické a probiotické působení.

1061005

Kolika u koní - co bychom měli vědět
Kolika je termín používaný k popisu projevů bolesti břicha, která je u koní obvykle způsobena problémy v trávicím traktu. Existuje více než 70 různých typů střevních problémů, které způsobují příznaky koliky, od mírné až po těžké (život ohrožující) povahy.
Kolika je jednou z nejčastějších příčin úmrtí koní, a to i přes to, že prognóza je dnes mnohem lepší než kdysi. Je tomu tak díky lepším možnostem diagnostiky a léčby koliky, lepšími anestetickými léky a zlepšenými chirurgickými technikami. Jedním z nejdůležitějších faktorů, který dává koním nejlepší šanci na přežití je včasná diagnostika a chirurgická léčba.
Typy koliky - proč je kolika nebezpečná?
Každou koliku musí vždy řešit veterinář. Typ koliky se může měnit a přecházet jedna v druhou. Nejčastěji se jedná o koliku křečovou - trávené krmení se nahromadí obvykle v tlustém střevě a kůň ho nemůže vytlačit. Plynová kolika se může objevit, když mikrobi v tlustém střevě produkují nadměrné množství plynu, pravděpodobně v důsledku dietních změn nebo vysoce fermentovaných krmiv. Plyn napíná stěnu střeva a způsobuje mírnou až střední bolest. Většina plynových kolik vymizí s malou léčbou. Plynové koliky mohou ale způsobit, že se tlusté střevo posune ze svého normálního místa, může s otočit nebo zauzlit, a pak se jedná o závažný problém, který vyžaduje chirurgický zásah. Jde o život ohrožující stav.
Co u koní koliky způsobuje?
Koně jsou relativně citliví na cokoli, co působí na trávicí trakt. Je proto potřeba se vyhnout nejčastějším příčinám, kterými mohou být: náhlá změna krmení, pro koně nevhodné krmivo, zkažené krmivo, krmení příliš velkých dávek jádra - najednou více než 2 kg, nedostatek vody, nedostatek sena či pastvy (vlákniny), začervení, intervaly mezi krmení delším než 4 hodiny, nedostatek pohybu, nadměrná zátěž koně či stres. Někdy může mít vliv i změna počasí.
Občas se vyskytnou nestřevní stavy způsobené například problémy s vaječníky, které mohou zpočátku vypadat jako příznaky koliky. Toto je známé jako „falešná kolika“, i ta může být velmi vážná.
Jak koliku poznat?
Mezi příznaky, podle kterých můžete koliku rozpoznat patří "flémování", kůň se ohlíží na břicho či se do něj zadníma nohama kope, může hrabat a opakovaně se válet, pokud je bolest opravdu silná, může sebou kůň doslova zmítat. K velkým bolestem patří také silné pocení, zrychlený tep.
Normální tepová frekvence koně je přibližně 28–42 tepů za 1 min. Pokud je zvýšena na 50–60, jedná se většinou o mírnější koliku, pokud dosahuje tep 70–80 za minutu, jde o skutečně vážný stav. Pokud máte podezření na koliku, poslechněte také jeho břicho, resp. hybnost střev, tj. peristaltiku. Normálně je slyšet škrundání v cyklech (začne, rozběhne se, následuje pauza), při kolice je často peristaltika velmi rozbouřená, v takovém případě se patrně jedná o střevní křeče, horší však může být situace, kdy není slyšet vůbec nic.
Co při podezření na koliku dělat?
Zásadní je ihned volat veterináře. Do jeho příjezdu je třeba koni zabránit ve žraní (většinou stejně nemají o žrádlo zájem). Koně můžete zvolna povodit cca 10 -20 minut, pak mu dát pauzu a případně vodit znovu, pokud mu to pomáhá. Chůze může koni poskytnout úlevu od bolesti a podpořit motilitu střev, pokud má váš kůň křeče nebo je na začátku koliky. Chůze může také pomoci zabránit tomu, aby se váš kůň příliš válel.
Když přijede veterinář
Když váš veterinář dorazí, pokusí se určit závažnost a obecný typ koliky. Může určit, zda se jedná spíše o křečovou nebo plynovou koliku, nebo zda může zahrnovat poškozené střevo nebo toxémii. Veterinář posoudí celkový stav koně, změří srdeční tep, poslechne peristaltiku, provede rektální vyšetření a identifikuje případné známky šoku nebo toxémie. Může podat podat krátkodobě působící analgetikum, aby tlumil bolest koně, případně léky k uvolnění křečí. Někdy je také podávána koni infuze, aby došlo k dobré hydrataci koně. Kůň se obvykle po kratších intervalech provádí, dokud se kůň nevykálí a příznaky koliky neustoupí.
Koliku nikdy nepodceňujte.