Přípravky pro podporu a péči o trávící soustavu koně
Jsou chvíle, kdy trávicí soustava našeho koně vyžaduje více naší pozornosti, než obvykle. Může to být na např. na závodech, kdy kůň přestává z nervozity žrát nebo se při nové dodávce sena či změně krmení objeví průjem. Čas od času se z různých důvodů vyskytne kolika. A věděli jste, že je odhadováno, že přes 2/3 závodních koní trpí vředy?
Předejít či řešit takové situace mohou pomoci různé podpůrné krmné doplňky v této kategorii. Najdete zde mj. probiotika, ostropestřec, pivovarské kvasnice pro koně, černý kmín, psyllium, rostlinné aktivní (medicinální) uhlí, přípravky proti průjmu a přípravky vhodné pro koně s vředy.
Nejprodávanější
Kolika u koní - co bychom měli vědět
Kolika je termín používaný k popisu projevů bolesti břicha, která je u koní obvykle způsobena problémy v trávicím traktu. Existuje více než 70 různých typů střevních problémů, které způsobují příznaky koliky, od mírné až po těžké (život ohrožující) povahy.
Kolika je jednou z nejčastějších příčin úmrtí koní, a to i přes to, že prognóza je dnes mnohem lepší než kdysi. Je tomu tak díky lepším možnostem diagnostiky a léčby koliky, lepšími anestetickými léky a zlepšenými chirurgickými technikami. Jedním z nejdůležitějších faktorů, který dává koním nejlepší šanci na přežití je včasná diagnostika a chirurgická léčba.
Typy koliky - proč je kolika nebezpečná?
Každou koliku musí vždy řešit veterinář. Typ koliky se může měnit a přecházet jedna v druhou. Nejčastěji se jedná o koliku křečovou - trávené krmení se nahromadí obvykle v tlustém střevě a kůň ho nemůže vytlačit. Plynová kolika se může objevit, když mikrobi v tlustém střevě produkují nadměrné množství plynu, pravděpodobně v důsledku dietních změn nebo vysoce fermentovaných krmiv. Plyn napíná stěnu střeva a způsobuje mírnou až střední bolest. Většina plynových kolik vymizí s malou léčbou. Plynové koliky mohou ale způsobit, že se tlusté střevo posune ze svého normálního místa, může s otočit nebo zauzlit, a pak se jedná o závažný problém, který vyžaduje chirurgický zásah. Jde o život ohrožující stav.
Co u koní koliky způsobuje?
Koně jsou relativně citliví na cokoli, co působí na trávicí trakt. Je proto potřeba se vyhnout nejčastějším příčinám, kterými mohou být: náhlá změna krmení, pro koně nevhodné krmivo, zkažené krmivo, krmení příliš velkých dávek jádra - najednou více než 2 kg, nedostatek vody, nedostatek sena či pastvy (vlákniny), začervení, intervaly mezi krmení delším než 4 hodiny, nedostatek pohybu, nadměrná zátěž koně či stres. Někdy může mít vliv i změna počasí.
Občas se vyskytnou nestřevní stavy způsobené například problémy s vaječníky, které mohou zpočátku vypadat jako příznaky koliky. Toto je známé jako „falešná kolika“, i ta může být velmi vážná.
Jak koliku poznat?
Mezi příznaky, podle kterých můžete koliku rozpoznat patří "flémování", kůň se ohlíží na břicho či se do něj zadníma nohama kope, může hrabat a opakovaně se válet, pokud je bolest opravdu silná, může sebou kůň doslova zmítat. K velkým bolestem patří také silné pocení, zrychlený tep.
Normální tepová frekvence koně je přibližně 28–42 tepů za 1 min. Pokud je zvýšena na 50–60, jedná se většinou o mírnější koliku, pokud dosahuje tep 70–80 za minutu, jde o skutečně vážný stav. Pokud máte podezření na koliku, poslechněte také jeho břicho, resp. hybnost střev, tj. peristaltiku. Normálně je slyšet škrundání v cyklech (začne, rozběhne se, následuje pauza), při kolice je často peristaltika velmi rozbouřená, v takovém případě se patrně jedná o střevní křeče, horší však může být situace, kdy není slyšet vůbec nic.
Co při podezření na koliku dělat?
Zásadní je ihned volat veterináře. Do jeho příjezdu je třeba koni zabránit ve žraní (většinou stejně nemají o žrádlo zájem). Koně můžete zvolna povodit cca 10 -20 minut, pak mu dát pauzu a případně vodit znovu, pokud mu to pomáhá. Chůze může koni poskytnout úlevu od bolesti a podpořit motilitu střev, pokud má váš kůň křeče nebo je na začátku koliky. Chůze může také pomoci zabránit tomu, aby se váš kůň příliš válel.
Když přijede veterinář
Když váš veterinář dorazí, pokusí se určit závažnost a obecný typ koliky. Může určit, zda se jedná spíše o křečovou nebo plynovou koliku, nebo zda může zahrnovat poškozené střevo nebo toxémii. Veterinář posoudí celkový stav koně, změří srdeční tep, poslechne peristaltiku, provede rektální vyšetření a identifikuje případné známky šoku nebo toxémie. Může podat podat krátkodobě působící analgetikum, aby tlumil bolest koně, případně léky k uvolnění křečí. Někdy je také podávána koni infuze, aby došlo k dobré hydrataci koně. Kůň se obvykle po kratších intervalech provádí, dokud se kůň nevykálí a příznaky koliky neustoupí.
Koliku nikdy nepodceňujte.