Jezdecké helmy
Jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků je pro každého, kdo usedá na koně, kvalitní bezpečnostní jezdecká helma. Aby helma svou funkci plnila, musí být vyrobena z kvalitních a certifikovaných materiálů a musí na hlavě perfektně sedět aniž by byla příliš těsná nebo volná. Vybírejte pečlivě, některé helmy mají kulatý tvar, jiné oválný. Helma by měla krýt zátylek a čelo a neměla se při pohybu hlavy posouvat. V obchodě si vybranou helmu usaďte na hlavu a dostatečně dlouho se v ní pohybujte. Pokud kupujete helmu přes internet, je dobré ji mít předem vyzkoušenou, případně, pokud helma nesedí, je potřeba požádat o výměnu.
Nejprodávanější
Síťka s pevnou sponou a sáťkou pro eleganntí úoravu vlasů. Materiál: 100% polyester.
Jak správně o jezdeckou helmu pečovat?
Během ježdění se do helmy usazuje pot, prach, zbytky kosmetických přípravků a make -up. Musíme se tedy starat o to, aby se v helmě nemnožily bakterie, nešířil se zápach, helma zůstávala čistá a vždy jsme tedy měli chuť si ji obléknout. Po každém ježdění je třeba nechat helmu řádně vyschnout. K dezinfekci a k eliminaci zápachu lze denně použít speciální sprej, případně je třeba vyjmout pratelnou část helmy a tu alespoň 1 x za měsíc vyprat. Pozor Přilby jsou citlivé na extrémní teplo, protože vrstva expandovaného polystyrenu by se mohla v přilbě roztavit. Proto by helmy neměly být skladovány na přímém slunci. Pozor na zanechání přilby v autě za sklem.
Jak časti je třeba helmu měnit?
Obecně platí, že přilby by se měly měnit každé 3 až 5 let, protože to je předpokládaná životnost. Přilby by měly být vyměněny vždy po pádu, při kterém se jezdec uhodí do hlavy. Každý náraz způsobí prasknutí mikrobublin ve vrstvě pěnového polystyrenu přilby. To chrání hlavu v případě pádu, ale znamená to, že konkrétní část helmy nebude nabízet stejnou ochranu, pokud na ni znovu spadnete.
Historie jezdeckých helem sahá do dávných dob, kdy byly primárně vyrobeny z kovu a kůže a sloužily k ochraně před ranami a údery během bitev. Tyto první helmy byly těžké a nepohodlné, nicméně určitou ochranu poskytovaly. Postupem času se naštěstí vývoj technologií a materiálů výrazně změnil, což vedlo k výrobě lehčích, ale zároveň pevných a odolných helem, které známe dnes. V roce 1911 byly pro britskou armádu vyrobeny první korkové ochranné přilby. Od 50. letech 20. století mají dostihoví jezdci za povinnost nosit pevné skořepinové helmy. V roce 1978 si na mistrovství světa těžce poranila hlavu jezdkyně všestrannosti USA, protože jí při pádu z koně sametová jezdecká helma spadla. To byl impuls k zavedení povinnosti nosit během soutěží všestrannosti a skokových soutěží přilby s tzv. tříbodovým úchytem helmy.
Bezpečnost jezdecké helmy
Jezdecké helmy jsou navrženy tak, aby splňovaly bezpečnostní normy stanovené organizacemi jako ASTM International nebo European Committee for Standardization (CEN). Tyto normy zahrnují testy na pevnost materiálu, schopnost absorpce nárazů a stabilitu helmy. V posledních letech se stále více uplatňuje technologie MIPS (Multi-Directional Impact Protection System), která zvyšuje ochranu hlavy před otřesy. Je to systém, který redukuje rotaci mozku při nárazech pod úhlem, což může snížit riziko zranění mozku.