Úloha vitamínu C ve výživě koní & může kůň dostat kurděje?

S příchodem podzimu se potřeba přidávat koním vitamin C do krmné dávky diskutuje více než jindy. Téměř každý si pod pojmem vitamin C představí vyšší odolnost vůči infekcím a "nachlazení". Ve skutečnosti vitamin C chrání imunitní systém a další tkáně před škodlivými volnými radikály, které vznikají při aktivaci buněk imunitního systému. Jinými slovy spíše zmírňuje přátelskou palbu z činnosti imunitního systému, než aby přímo bránil infekci. 

Vitamin C zasahuje do celkového metabolismu organismu, zvyšuje odolnost organismu proti infekcím, je důležitý pro zdraví pojivových tkání, kostí, šlach a vazů, pomáhá regenerovat (“použitý”) vitamin E,  působí protistresově a urychluje regeneraci po zátěži.

Nedostatek vitaminu C může způsobit špatnou srst, oslabení imunitního systému, krvácení, opožděné hojení ran, degenerované nebo zvětšené nadledvinky, skoliózu a lordózu.

Většina savců, včetně koní, dokáže vitamin C vyrábět z glukózy v játrech.  Bohatým zdrojem vitaminu C je čerstvá tráva, seno je však prakticky bez vitaminu C, a tak v zimě, kdy je kůň na seně, jeho hladina v krvi klesá.

Existují okolnosti, kdy je vhodné vitamín C doplnit. Jsou to případy, kdy je imunitní funkce koně oslabená a tělo nemusí být schopno syntetizovat dostatečné množství vitaminu C, aby udrželo krok s poptávkou.  S doplňování vitaminu C mohou mít tedy prospěch koně ve vysoké zátěži, jako jsou vytrvalostní koně, dostihoví koně; koně v dlouhodobých stresových situacích (např. dlouhý transport nebo vícedenní soutěže); koně po operacích a po úrazech; koně trpící infekcemi, koně s problémy pohybového aparátu, s artritidou; koně s alergiemi; a staří koně s chronickými infekcemi nebo sníženou imunitou. 

Vitamin C má nízkou toxicitu, hlavním problémem může být podráždění zažívacího traktu a průjem při vysokých dávkách (obvykle 20 g/den a více). Opatrně je třeba postupovat u koní rezistentních na inzulín nebo u koní, o nichž je známo nebo u nichž existuje podezření na přetížení železem. Vitamin C zvyšuje biologickou dostupnost anorganického železa tím, že mění jeho elektrický náboj a přímo stimuluje absorpci. 

Nejvhodnější je denní dávka 4,5 g nebo méně, která prokazatelně zvyšuje hladinu vitaminu C v krvi v průběhu času. Pro intenzivně zatěžované dostihové koně jsou doporučovány dávky 5 - 20 g denně.

Zdroj: Kentucky Equine Research ww.ker.com, The Horse www.thehorse.com