Vážení zákazníci, velmi se omlouváme, s dodavatelem řešíme technické potíže se správným zobrazováním dostupností zboží značek Covalliero a Kerbl. V případě objednávky prosím vyčkejte s platbou až na potvrzení z naší strany, že je zboží opravdu dostupné. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení. Váš tým PETandYOU.eu

Kašel u koní - příznaky, příčiny a léčba

Kašel je i u koní normální reflexní reakce těla, která zbavuje dýchací cesty nečistot a hlenu. Je to obranný mechanismus, jehož  cílem je udržovat dýchací cesty volné pro pohyb vzduchu a optimální výměnu kyslíku.

Ať už je kašel občasný nebo častý, při zátěži nebo v klidu, nikdy není normální a vždy je třeba zvážit konzultace a vyšetření veterinářem.

Akutní kašel je téměř vždy způsoben viry. Obvykle ho provází typické příznaky bronchitidy:
Náhlá horečka - normální teplota u  koní se pohybuje mezi 37,3 a 38,4 °C. Při tělesné teplotě přibližně 39,5 °C a  vyšší se hovoří o vysoké horečce. Normální teplota u hříbat je obecně o něco vyšší a pohybuje se mezi 38.0 - 39.0 °C.

Dalšími příznaky jsou snížená chuť k jídlu, celková únava, ztížené dýchání, sípání, zvýšený výtok z nosu, zduření lymfatických uzlin. Pozor, zduření lymfatických uzlin může být také příznakem (nebezpečných)  infekčních onemocnění. V zájmu ochrany svého koně i všech ostatních koní ve stáji je třeba volat veterináře! 

Terapie akutního kašle by měla vést k normalizaci dýchání a zabránění možným chronickým komplikacím. Kromě uzpůsobení prostředí, ve kterém kůň žije, tj. zajištění dostatečného přísunu čerstvého vzduchu a omezení pobytu v prašném prostředí, zvolí veterinář dle příčiny kašle medikamentózní léčbu. Ta obvykle zahrnuje protizánětlivé léky a léky na uvolnění dýchacích cest či antibiotika. Léčbu lze také podpořit vitamínovými a bylinnými přípravky pro podporu imunity.  Součástí mnoha takových přípravků je vitamín C, černý kmín, jitrocel, fenykl, anýz a další.
Pozor, bylinná medicína, případně homeopatie však nenahrazují  podávání konvenčních léků a důležitá opatření v ustájení koně.

Chronickým kašlem/ astmatem trpí stále více koní. Jedná se o chronické  neinfekční onemocnění dolních dýchacích cest. To může způsobit vážné  poškození plic a vést ke snížení kvality a zkrácení délky života koně. Proto  je důležité toto onemocnění odhalit co nejdříve a předejít tak horšímu  průběhu. Typickým příznakem je zhoršená výkonnost a občasný kašel. Za vznik chronických respiračních onemocnění u koní jsou zodpovědné 2  hlavní faktory:

  1. Řádně neléčená akutní onemocnění kašlem. 
  2. Neustálé vystavování koní špatnému vzduchu v uzavřených stájích. Koně se stávají alergičtí na prach někdy obsahující spóry plísní nebo v důsledku nespecifické přecitlivělosti. 

Vzniká chronický zánět dýchacích cest. Trvalý spasmus (stažení/ křeč) průdušek (bronchospasmus)  způsobuje zúžení dýchacích cest a ztěžuje dýchání. Kůň nemůže  vdechovat dostatečné množství kyslíku do plicních sklípků a v důsledku toho je ovlivněna výkonnost. 

Hlavním cílem léčby astmatu je boj proti zánětu v plicích. Klíčem k dlouhodobému  zlepšení je důsledná optimalizace prostředí koně. Základem farmakoterapie  jsou protizánětlivé léky, jako jsou kortikosteroidy. Příznaky křečí průdušek a zvýšeného množství hlenu lze zmírnit pomocí bronchodilatancií a expektorancií. 


Jak dále pomoci a na co je třeba dbát

 Je třeba zajistit kvalitní krmivo, zejména seno bez spór. Mnoho majitelů proto seno napařuje, což je účinným řešením pro ničení alergenů a minimalizaci prašnosti. Účinnou a doporučovanou metodou je  také namáčení sena v čerstvé vodě po dobu 10 minut.  

 V době místování a stlaní se víří prach a podíl spór ve vzduchu se zvyšuje až 5x, koně s respiračními problémy by v tu chvíli tedy ve stáji být neměli. Samozřejmostí by mělo být kropení uliček před zametáním. 

 Také pozor na vnitřní jezdecké arény se stojacím dusným vzduchem. Jemné částice písku, dřeva nebo textilních vláken nejenže dráždí horní cesty dýchací, ale mohou být také přeneseny do  citlivých plicních sklípků v důsledku hlubokého dýchání při práci. 

Zajištění dostatečného přísunu čerstvého vzduchu není dobré jen pro plíce jako takové. Tepelné podněty jsou  důležité pro imunitní systém koně, stimulují krevní oběh a metabolismus.  Dobré větrání pomáhá odstraňovat prach. Oknem se však ven nedostává jen prach, ale také vlhkost. To je důležité, protože teplé a vlhké stájové klima je  problematické a vytváří optimální podmínky pro růst zárodků.  

Zajištění pohybové aktivity, krok, klus, cval,  alespoň 1 hodinu denně je důležité pro udržení dobré ventilace a zdraví plic. Ještě důležitější je dostatečný  pohyb, když povětrnostní podmínky omezují přístup do výběhu. 

 V případě akutního kašle, pokud má kůň horečku, měl by se pohybovat pouze krokem na čerstvém vzduchu a neměl by se potit. V ostatních případech dělá koni  zejména cval dobře. V případě  chronického kašle (krevní obraz v pořádku a bez horečky) je pro koně dobrou terapií klusání. Nicméně je třeba dbát na dodržení zahřívací fázi. Také je třeba mít na paměti, že velmi nízká zátěž (pouze chůze nebo krátký klus) může snížit objem v  plicích a může také poškodit plicní tkáň. Proto je zdravé zatížení plic tak důležité.

🔗Výběr přípravků na akutní kašel koní a pro podporu dušných koní najdete ZDE


Zdroj: eHorses Magazine, www.nouvelleresearch.com