Proč krmíme granule Premin Metabolic?

Na trhu je, naštěstí, k dispozici mnoho typů a značek krmiv pro koně. Píšeme naštěstí, ale pokud nejste fanda podrobného pročítání etiket se složením a nemáte přítele výživáře na telefonu, může se stát výběr granulí docela oříškem.

Většina z nás nakupuje krmení ta nějak setrvačností a dokud nemusí, krmení nemění. Pokud koníček trochu moc přibere, prostě trochu ubereme a naopak. Tak jednoduché to je. Jenže pak se najednou vyskytne situace, kdy je koníček například příliš hubený, ale pořád nabitý a je s ním těžká práce, nebo je sice pěkný, ale přitom 3. den na závodech už nemůže. Jistě by se daly popsat další různé kombinace toho, co člověk nechce.

My jsme se do problémů s kondicí dostali loni ihned po začátku sezóny a to se dvěma našimi koníky Lordem a Vlastičkou. V dubnu přišly první závody, koně jsme oholili a ejhle. Začali se množit komentáře, typu, neměli by trochu přibrat? Těžké na tom je, že pokud své svěřence vidíte každý den, jste na ně zvyklí a změny se všimnete, až když je to fakt hodně vidět, tj. pozdě. Horní linie zad byla nedostatečná, zádi ke kulatosti chybělo fakt hodně, koně za botou a nebo naopak protivně excitovaní.

No nic, jako krok jedna jsme zvedli dávky granulek. Krmili jsme základní granule velmi kvalitní, drahé značky a to už 2. rokem, do té doby zcela ke spokojenosti všech. Bohužel samotné zvýšení nestačilo. Přidali jsme tedy řízky, vojtěšku, len, slunečnici, mash… a pořád to nestačilo. Seno ani nezmiňujeme, toho bylo opravdu dost.

Nakonec jsme po všech možných konzultacích, váhání a vyšetření přeléčili vředy. A zabralo to, koně začali pěkně přibírat. Asi každý, kdo někdy léčil vředy, se už do takové situace dostat znovu nechce a to nejen kvůli nekomfortu samotných koní, ale i kvůli výši účtenek za veškerá vyšetření a léčbu. Začali jsme tedy hledat bezobilné krmení s nízkým obsahem cukrů a škrobů, vhodné pro vředaře.

Úplnou náhodou nám přišly pod ruku právě granule Metabolic od Preminu.

Začali jsem dávkou 1-2-1 u kobyly a u poníka 1/2- 1/2-1/2 a stále pokračovali s přidáváním řízků (1 odměrky již namočených), vojtěšky (½ odměrky) a lnu (1/4l). Asi po měsíci jsme měli zpět velmi slušnou kondici a po 2 měsících moc pěkné kulaté sportovce a to v plném tréninku uprostřed závodní sezóny.

Mimo sezónu si Vlastička v pohodě vystačí s dávkováním 1-1-1 + vojtěška a poník je v klidu na ¼ – ¼ – ¼ + vojtěška. 

Granule s námi loni 2x cestovali na Mistrovství Evropy a to v drezúře a voltiži. Kromě nás začal ve stáji tyto granule krmit také dlouhodobě mezinárodně úspěšný voltižní tým a také spokojenost. Ideálem pro voltižáky, i pro nás drezuráky, je pěkně kulatý koníček, s dostatkem energie, ale klidný a vyrovnaný neb opravdu nemůžeme v každém rohu haly či obdélníku řešit bubáka. A to nám Metabolic splňuje. Cenu posuďte sami, my jsme nadšení.

Pro jednoduchost jsme zde stáhli celý náš příběh pouze na krmení, v reálu je ale potřeba zvážit a případně upravit celkový management koníka. Od ustájení, přes výběhování, tréninkovou zátěž a závodní rozvrh.

Tak ať máte šťastnou ruku.

PETandYOU.eu

#ponymother