5 nejdůležitějších ingrediencí pro správnou funkci svalů vašeho koně

5 nejdůležitějších ingrediencí pro správnou funkci svalů vašeho koně

Kůň má více než 700 svalů. Jejich správná funkce je důležitá nejen pro dobré sportovní výkony, ale v prvé řadě pro celkové zdraví a pohodu vašeho koně. Kromě zajištění kvalitního krmiva a tréninku je možno růst a funkci svalů podpořit i podáním některých minerálních doplňků. Mezi ty hlavní, nejčastěji užívané patří hořčík, vitamíny skupiny B, vitamín E, selen a aminokyselina lysin.

1. Hořčík

Hořčík je jedním z hlavních minerálů v těle podílí, na mnoha funkcích. Mimo jiné pomáhá udržovat normální funkci svalů a nervů, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a podporuje normální krevní tlak. Až 60 % hořčíku v těle se nachází v kostře. Ve svalech působí hořčík antagonisticky proti vápníku. Zatímco vápník způsobuje svalovou kontrakci, hořčík vyvolává relaxaci. Při nedostatku hořčíku mají svaly tendenci ke křečím.

2. Vitamíny skupiny B

Vitaminy skupiny B jsou skupinou vitaminů rozpustných ve vodě, z nichž každý má jedinečné chemické názvy a funkce v těle. Často se souhrnně označují jako komplex vitaminů B. Vitamíny skupiny B mají zásadní význam pro zdraví a fungování organismu, neboť se podílejí na výkonnosti, růstu, reprodukci, udržování energie a funkci imunitního systému. Kůň obvykle získává všechny důležité vitaminy skupiny B na pastvě z čerstvé trávy. Pokud má kůň přístup k zelenému omezen, je vhodné přísun vitamínu B zkontrolovat a případně doplnit.

3. Vitamin E

Vitamin E je považován za nejdůležitější antioxidant a spolu se selenem se podílí na ochraně organismu před oxidačním stresem způsobeným tréninkovou záteží, popř. nemocemi. Nedostatek vitaminu E může znamenat větší oxidační poškození buněk v celém těle, včetně buněk svalů, nervů a imunitních buněk. V případě koně ve vysoké zátěži mohou být viditelnými příznaky oxidačního poškození bolestivost svalů a pomalejší regenerace po závodech či tréninzích. Zdrojem vit E může být čerstvá pastva, v okamžiku, kdy je kůň převážně na seně, se jeho hladina začíná snižovat. Proto by každý kůň, který nemá přístup k pastvě, bez ohledu na úroveň své aktivity nebo zdravotní stav, měl být kandidátem na doplnění vitaminu E.

4. Selen

Selen je stopový minerál, který společně s vitaminem E pomáhá chránit tělesné tkáně před poškozením volnými radikály. Většina koní potřebuje k udržení svého zdraví doplněk v dávce 1 mg/den. Pro optimální podporu imunitního systému a regeneraci svalů/výkonu se doporučuje dávka 2 až 3 mg/den. 

5. Lysin

Lysin je jednou z devíti esenciálních aminokyselin, z nichž se skládají bílkoviny.
Lysin vytváří silné kolagenové vazby a je tak důležitý nejen pro syntézu bílkovin a vytváření svalové hmoty, ale i pro udržení zdravé kůže a kloubů vašeho koně. 
Lysin je nejčastější nedostatkovou aminokyselinou ve výživě koní, protože v suchém seně a v v běžně zkrmovaných obilovinách je ho málo.

 

 

 

 

Zdroj: medvetpharm.com/, thehorse.com. ker.com