1. Zajistit, že ve stravě koní opravdu nic nechybí.
2. Vyřešit konkrétní zdravotní problémy.
3. Zvýšit výkonnost koně.
Ve volné přírodě by koně spásali celý den různé druhy trav a bylin. Tato rozmanitost by zajistila potřebný přísun a kombinaci živin, vitamínů a minerálů. V dnešním prostředí a zvlášť u sportovních koní je přísun čerstvé, rozmanité pastvy omezen, základním objemovým krmivem je seno. Může tak dojít k tomu, že některé látky je třeba koni doplnit ve formě krmných doplňků.
Jak poznat, zda můj kůň nějaký doplněk potřebuje?
Pokud používáte kvalitní krmivo je pravděpodobné, že váš kůň dostává vše, co potřebuje, již v základní krmné dávce. Pokud ale odpovíte na některou z následujících otázek ano, pak je doplnění některých látek třeba zvážit.
- Trpí můj kůň nějakým onemocněním a musí případně dodržovat nějakou dietu?
- Řadí se již mezi koňské seniory?
- Je můj kůň ve vysoké sportovní zátěži?
Každý kůň je jiný a co funguje u jednoho koně, nemusí fungovat u druhého. Najít fungující řešení právě pro vašeho koně, může chvíli trvat.
Ať už váš kůň potřebuje něco na zklidnění, na podporu trávení, pomoc při udržování zdravých kopyt nebo pomoc při stárnoucích kloubech, je nezbytné, abyste svého koně sledovali, abyste viděli, jak na nově zařazené přípravky reaguje. Doplňky není dobré měnit příliš často, zároveň ale nemá smysl pokračovat v krmení něčeho, co nemá žádný příznivý účinek.
S čím tedy mohou krmné doplňky pomoci?
V určitých situacích může být přínosné používat prostředky pro uklidnění koně. Někdy jde o krátkodobou podporu ve stresových situacích, kterým je kůň příležitostně vystaven, jindy jde o zajištění větší pohody a spolupráce s koněm dlouhodobě. Při hledání řešení je důležité se zamyslet a zjistit, co způsobuje počáteční stres. Může to být řada faktorů jako je např. přetrénování anebo nedostatek práce, hormonální změny, přejídání nebo naopak hlad, předchozí špatné zkušenosti, návrat po zranění, delší pobyt ve výběhu a mnoho dalších.
Většina zklidňujících přípravků pro koně je na bázi hořčíku, organický hořčík (chelátovaný hořčík) se používá mnoho let. Hořčík je zapojen do regulace hormonů, které ovlivňují reakce na stres. Pomáhá snižovat hladiny kortizolu, který je známý jako stresový hormon. Při nedostatku hořčíku se mohou hladiny kortizolu zvýšit, což může vést k vyšší úrovni stresu a úzkosti. Hořčík je také klíčový pro regulaci uvolňování neurotransmiterů, jako je serotonin. Serotonin je známý jako "hormon štěstí" a má důležitou roli v regulaci nálady a emočního stavu. Hořčík podporuje syntézu serotoninu a pomáhá udržovat jeho správné hladiny. Hořčík je také nezbytný pro správnou svalovou kontrakci i relaxaci. Nedostatek hořčíku může vést k vyšší únavě, snížení svalové výdrže vzniku svalových křečí.
Pro koně, které na doplnění hořčíku nereagují, jsou k dispozici přípravky obsahující bylinky, homeopatika, komplex vitamínů B a další látky.
Vitamíny skupiny B mají významný vliv na funkci nervového systému při zvládání stresu hrají významnou roli. Vitamín B1 thiamin je důležitý pro normální fungování nervového systému a přeměnu potravy na energii. Vitamín B3 niacin hraje roli v energetickém metabolismu a syntéze neurotransmiterů, jako je serotonin. Vitamín B6 (pyridoxin) je důležitý pro syntézu neurotransmiterů, včetně serotoninu, který ovlivňuje náladu a emoční stav. Vitamín B9 (kyselina listová) je nezbytná pro správnou funkci nervového systému a tvorbu neurotransmiterů. Nedostatek kyseliny listové může vést k únavě, podrážděnosti a náladovým výkyvům. Vitamín B12 (kobalamin) je důležitý pro tvorbu červených krvinek a funkci nervového systému. Nedostatek vitamínu B12 může vést k únave, podrážděnosti a nespavosti. Tyto vitamíny skupiny B se vzájemně doplňují a podporují zdravou funkci nervového systému. Ve stresových obdobích je vhodné jejich hladinu doplnit.
Mezi bylinky známé svým zklidňujícím účinkem patří např. meduňka, kozlík, třezalka, chmel. Meduňka (Melissa officinalis) je aromatická bylina, která se používá pro své uklidňující a relaxační účinky. Účinky meduňky jsou připisovány obsahu bioaktivních látek, včetně éterických olejů, které obsahují látky jako je citronelal, geraniol a kyselina rozmarýnová. Tyto látky mohou působit uklidňujícím a relaxačním způsobem na nervový systém.
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) má dlouhou historii používání jako přírodní lék na úzkost, nespavost a nervové napětí. Některé studie naznačují, že kozlík lékařský může ovlivnit neurotransmitery v mozku, jako je GABA, který má uklidňující účinky na nervový systém. Pozor, kozlík lékařský obsahuje dopingové látky.
Třezalka (Hypericum perforatum) je léčivá rostlina, která se používá pro své antidepresivní a uklidňující účinky. Je známá také pod názvem "třezalka tečkovaná" nebo "svatý Janův šípek". Účinky třezalky na zlepšení nálady jsou spojovány s její schopností ovlivnit hladinu neurotransmiterů, jako je serotonin, noradrenalin a dopamin. Třezalka obsahuje hypericin, který způsobuje, že lidé i zvířata citlivě reagují na sluneční záření. Pozor tedy u koní citlivých na světlo, kteří stojí celý den na pastvě, třezalka by mohla vyvolat úžeh nebo podráždění kůže. Květy chmelu obsahují hořčiny, třísloviny a silice, které dohromady tvoří sekret lupulin. Tento sekret účinkuje antisepticky, podněcuje chuť, tiší křeče, podporuje trávení a zmírňuje bolest. Chmel se často se podává ve směsi s meduňkou, kozlíkem, levandulí. Využívá se hlavně ke zklidnění a zároveň na dobré trávení.
Ašvaganda neboli vitánie snodárná je bylina známá také jako zimní třešeň. Pochází z Indie a je součástí tradiční indické medicíny známé jako ajurvéda. Ashwagandha se používá pro své adaptogenní vlastnosti, což znamená, že pomáhá přizpůsobit se stresu a zlepšuje odolnost vůči různým fyzickým, emocionálním a environmentálním vlivům.
Další látky, které se používají pro zvládnuté streu koní jsou L-tryptofan a L-Theanin. L-Theanin je derivát aminokyseliny, který se běžně nenachází ve stravě vašich koní, ale nachází se v zeleném čaji. Bylo zjištěno, že zvyšuje hladiny serotoninu a dopaminu, čímž podporuje klid a relaxaci. Vysoce účinný při zvládání úzkosti a prokazatelně snižuje stresové reakce. L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která vede k syntéze serotoninu v mozku, který hraje důležitou roli v regulaci nálady, spánku a emocí, a který může mít uklidňující a antidepresivní účinky.
Pokud vlastníte klisnu, určitě už víte, že v určitých obdobích s ní může být domluva poněkud složitější. Existují bylinné přípravky, které podporují přirozené hormonální cykly a hormonální rovnováhu klisen. Pomohou klisně více relaxovat a cítit se pohodlněji. Lze je krmit celoročně.
Uklidňující prostředky pro koně se dodávají v různých formách včetně prášků, tekutin, gelů a tablet. Lze je krmit přímo například pomocí injekční stříkačky nebo přimíchat do běžného krmiva pro koně. Pokud je je třeba zvládnou stres krátkodobě, například na závodech nebo při přepravě, jsou vhodné přípravky ve formě past nebo gelů. Při jejich podání je třeba myslet na to, že je třeba je koni podávat ve chvíli, když je ještě klidný, obvykle 1- 2 hodin před očekávanou stresovou událostí.
Je zcela normální, že než najdete pro svého koně ten pravý přípravek, budete muset vyzkoušet více typů. Pro posouzení účinku daného přípravku je užitečné neměnit příliš věcí najednou. Například změna krmiva nebo množství krmiva, které váš kůň dostává, může mít velký dopad a pak je těžké odlišit, co pomohlo více.
Kloubní výživa pro koně
Starat se o klouby svých koní je neuvěřitelně důležité. Artróza, také známá jako osteoartróza, je degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje lidi i zvířata, včetně koní. U koní je artróza poměrně běžným problémem, zejména u starších jedinců nebo těch, kteří podstupují intenzivní fyzickou aktivitu. Mezi hlavní příčiny artrózy u koní patří opakované namáhání kloubů, trauma, genetické faktory, nevhodná výživa nebo nedostatečná péče o nohy a kopyta. Příznaky artrózy u koní mohou zahrnovat bolest, ztuhlost kloubů, otoky, omezenou pohyblivost, chůzi na špičkách, praskání v kloubech. Pokud máte podezření, že váš kůň trpí artrózou, je důležité volat na ke konzultaci veterináře.
Léčba artrózy u koní může zahrnovat úpravu fyzické aktivity, tréninkového programu, změnu výživy, rehabilitaci, fyzioterapii, masáže, protizánětlivé léky, injekční aplikaci do kloubů látek jako je hyaluronan nebo kortikosteroidy, a další formy léčby, které mají za cíl zmírnit bolest, snížit zánět a podpořit obnovu kloubního tkáně. Důležitou součástí péče o koně s artrózou je také prevence. To zahrnuje pravidelný pohyb, správnou výživu, kontrolu hmotnosti, péči o nohy a kopyta a pravidelné veterinární prohlídky.
Podávat kloubní výživu je vhodné u stárnoucího koně jako podporou, preventivně pro udržení výkonu u sportovního koně anebo u koně s již konkrétním onemocněním pohybového aparátu.
Kloubní doplňky pro koně obsahují živiny, které prokazatelně podporují flexibilitu kloubů a snižují zánět. U závodních koní se zaměřují na zotavení šlach a vazů, aby se zajistilo, že se kůň cítí pohodlně po namáhavém cvičení a omezí jakékoli dlouhodobé poškození kloubů. Většina aktivních látek v kloubní výživě spadá do skupiny látek označovaných jako SYSADOA (symptomaticky pomalu působící látky proti osteoartróze). Nástup účinku je pozvolný, terapeutický efekt pak obvykle přetrvává určitou dobu po skončení užívání. Kloubní výživu obsahující SYSADOA se tedy obecně doporučuje užívat v pravidelných 2–3 měsíčních kúrách, s možnou následnou 2-3 měsíční přestávkou. Interval mezi jednotlivými kúrami záleží na charakteru obtíží.
Složení kloubního doplňků se může mezi typy značně lišit, obvykle uvidíte jednu nebo více z následujících věcí složek:
MSM (Methyl Sulphonyl Methane) – bylo zjištěno, že je životně důležitý pro udržení silných kloubů u koní všech věkových kategorií a má také protizánětlivé a antioxidační účinky. Síra hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a glukosaminu.
Glukosamin – podporuje zdraví koňských kloubů tím, že napomáhá tvorbě chrupavky.
Chondroitin – pomáhá snižovat poškození chrupavky nasáváním tekutiny do pojivové tkáně a také blokuje enzymy, které mohou chrupavku rozkládat. Obvykle se objevuje v kombinaci s glukosaminem.
Čertův dráp & kořen ďábelského drápu - používá se po generace jako protizánětlivé a analgetikum zejména při léčbě artritidy a bolesti svalů. Obvykle se používá u starších koní. Na seznamu zakázaných látek pro FEI a většinu organizací musí být staženy nejméně 3 dny (72 hodin) před soutěží.
Kurkumin – aktivní složka kurkumy se silnými protizánětlivými účinky a silným antioxidantem. Obvykle byla tato extrahována z kurkumy pro vyšší koncentraci, samotná kurkuma není tak účinná.
Boswellia, Boswellia Serrata (kadidlo indické) - protizánětlivé a analgetické vlastnosti, zvláště užitečné při artritidě, ale je ve stále více standardních kloubních doplňcích.
Kloubní doplňky pro koně s artritidou tlumí zánět, snižují bolest a zároveň napomáhají regeneraci šlach a vazů. Cílem je umožnit koni volný pohyb bez omezení a bolest.
Doplňky pro koně pro podporu zdravých kopyt
Kvalita koňského kopyta je silně ovlivněna genetikou a stravou, přičemž vliv může mít i klima a péče o kopyta. Kvalit a složení krmiva má velmi významný vliv na kvalitu kopyt každého koně a podkováři i odborníci na výživu se shodují, že doplnění potřebných látek může kvalitu kopyt výrazně zlepšit.
Špatná kvalita rohoviny, praskliny a pomalý růst mohou být indikátory nutričního nedostatku ve krmivu vašeho koně. Řešením problému nejprve zevnitř, tj dodáním doplňků podporujících kvalitu a růst kopyt a následnou podporou vnější péčí o kopyta pomocí balzámů nebo olejů zajistíte, že kopyta vašeho koně budou z dlouhodobého hlediska zdravá.
Většina krmných doplňků určených pro péči a podporu kopyt obsahuje biotin, zinek, lysin, methionin a mastné kyseliny. Biotin, vitamin skupiny B, (viatmin B7 nebo také vitamín H) je klíčovým vitamínem pro tvorbu keratinu. Nedostatek způsobuje snížení kvality rohoviny, zpomalení růstu. Zinek se podílí na zdraví buněk v kopytní stěně a je nezbytný pro syntézu bílkovin keratinu. Lysin a methionin jsou esenciální aminokyseliny (stavební kameny bílkovin) a jsou nutné k tvorbě keratinu.
Dobře fungující trávení je klíčem ke šťastnému a zdravému koni. Trávicí systém vašeho koně má vliv na vše ostatní v těle, takže pokud chcete zlepšit celkovou pohodu svého koně, je dobré se na přípravky podporující trávicí aparát změřit. Doplňky a podporu zažívacího traktu obvykle obsahují prebiotika a probiotika. Probiotika pro koně jsou doplňky stravy, které obsahují živé mikroorganismy, které přispívají k zdraví trávicího systému koně. Tyto mikroorganismy, obvykle bakterie, pomáhají udržovat rovnováhu střevní mikroflóry a mohou pomoci při trávení potravy a vstřebávání živin. Nejběžnějšími druhy jsou Lactobacillus, Bifidobacterium a Saccharomyces. Prebiotika pro koně jsou látky, které slouží jako potrava pro prospěšné mikroorganismy ve střevním traktu koně. Oproti probiotikům, které obsahují živé mikroorganismy, jsou prebiotika neživé látky, které podporují růst a aktivitu přirozeně se vyskytujících bakterií ve střevě koně. Prebiotika se často nacházejí v potravinách bohatých na vlákninu, jako jsou různé druhy sena, traviny, oves, ječmen a jiné zdroje vlákniny. V případě přetrvávajících zažívacích potížích, jako je např. syndrom koňského žaludečního vředu, jsou v doplňcích kromě pre- a probiotik obsaženy i další látky určené právě pro podporu řešení daného problému. Obvykle jsou to prášky nebo pelety, ale mohou to být také kapaliny.
Použití doplňků podporujících trávení je zvláště užitečné pro koně a poníky, kteří tráví většinu času ve stáji s omezenou možností čerstvé pastvy. Použití přípravků pro podporu trávení je také vhodné zvážit v situacích, kdy je přirozená střevní mikroflóra narušena tj. po odčervení nebo užívání antibiotik.
Doplňky pro podporu dýchání koně
Kašel je zřejmě nejčastějším důvodem, kdy začneme hledat krmné doplňky na podporu dýchacího systému koně. Nejčastěji řešíme akutní kašel, způsobený ve většině případech virovou infekcí. Přípravky určené pro léčbu akutního kašle obsahují látky usnadňující vykašlávání, tlumící zánět a snižující podráždění v dýchacích cestách. Mezi často používané bylinky patří máta, jitrocel, podběl, tymián, eukalyptus a měsíček či rozmarýn. Máta obsahuje éterické oleje, které mají uklidňující a mírně mírně protizánětlivé vlastnosti. Tyto oleje mohou pomoci uvolnit hlen a uklidnit podrážděnou sliznici dýchacích cest. Jitrocel obsahuje slizy a další látky, které mají protizánětlivé a uklidňující účinky na podrážděnou sliznici dýchacích cest. Podběl (Tussilago farfara) je bylina, která je známa pro své účinky při léčbě kašle a podráždění dýchacích cest. Obsahuje slizy, třísloviny a další látky, které mají protizánětlivé a expektorantní vlastnosti. Podběl může pomoci uvolnit hlen, uklidnit podrážděnou sliznici dýchacích cest a usnadnit vykašlávání. Tymián (Thymus vulgaris) je aromatická bylina s léčivými vlastnostmi, která se často používá k léčbě různých zdravotních problémů, včetně dýchacích potíží a kašle. Obsahuje éterické oleje, flavonoidy a další látky, které mají protizánětlivé, antiseptické a expektorantní účinky. Černý kmín (Nigella sativa) obsahuje éterický olej obsahující složky jako thymoquinone, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Tyto složky mohou pomoci uklidnit podrážděné dýchací cesty, snížit otoky a podpořit průchodnost vzduchu.
Dlouhodobou pozornost vyžaduje léčba/ management chronického kašle & dušnosti & astmatu koní. Hlavním cílem léčby je boj proti zánětu v plicích. Klíčem k dlouhodobému zlepšení je důsledná optimalizace prostředí koně. Základem farmakoterapie jsou protizánětlivé léky, jako jsou kortikosteroidy. Příznaky křečí průdušek a zvýšeného množství hlenu lze zmírnit pomocí bronchodilatancií a expektorancií.
Přípravky pro podporu výkonu koně
Pro závodní koně nebo pro koně ve vysoké zátěži je výživa extrémně důležitá. Energetické doplňky poskytují dodatečnou energii koni, který ji potřebuje pro výkon. Mohou obsahovat různé složky, které zvyšují vytrvalost a vytrvalost koně. Energetické boostery mohou být užitečné pro koně, kteří potřebují "jiskru" nebo zotavení po těžkém tréninku či soutěži. Doplňky obsahující železo je důležité pro tvorbu červených krvinek a správnou funkci krve. Jsou oblíbené u trenérů dostihových koní, eventingových a vytrvalostních jezdců. Vitamin E je důležitý pro svalovou funkci, imunitní systém a jako antioxidant. Koně ve vysoké zátěži mohou mít prospěch z doplňování vitaminu E, zejména pokud mají potíže se svalovou ztuhlostí či bolestí. Elektrolyty jsou důležité pro doplnění ztracených minerálů a solí pocením při velké zátěži nebo v horkých dnech.
Vitamíny a minerály jsou důležité pro správnou výživu koně a udržení jeho zdraví. Na trhu je k dispozici nepřeberné množství krmných doplňků. Při jejich výběru je třeba zvážit, co konkrétně můj kůň potřebuje, zda vybraný přípravek obsahuje dostatečné množství dané látky. Dalším důležitým aspektem je forma a chuť, kterou bude kůň nejsnadněji přijímat a v neposlední řadě cena.