Jak posílit svaly horní linie koně

Chtěli byste, aby váš kůň měl nádherně osvalený krk, silný hřbet a kulatou záď podobně jako je tomu u špičkových koňských závodníků? Dobře vyvinutá horní linie hraje v celkovém zdraví koně zásadní roli a tak bez ohledu na to, zda jste za toho svého zaplatili statisíce nebo jste poníka pořídili téměř za nic, horní linii můžete nebo dokonce musíte svému svěřenci vybudovat. 

Jaká je hlavní role horní linie?
Horní linie je skupina svalů, která probíhá podél páteře koně od horní části krku ke kohoutkové oblasti, dolů po hřbetě a bedrech a přes horní část kyčle do oblasti zádi. Tato svalová skupina zahrnuje trapézový sval, dlouhý hřbetní sval, svaly bederní a další svalové skupiny, které jsou zapojené do držení těla a pohybu koně.
Správně vyvinutá a posílená horní linie je nezbytná nejen pro estetický vzhled koně. Úkol horní linie spočívá v podpoře správného držení těla, což je klíčové pro rovnováhu a efektivní přenos energie při pohybu. Kůň s dobře vyvinutou horní linií je schopen dobře přenášet váhu jezdce a udržovat se ve správné rovnováze, což minimalizuje riziko zranění a přetížení jiných částí těla, jako jsou například končetiny. Navíc správně fungující horní linie umožňuje koni lépe zapojit zadní nohy, což vede k lepšímu pohybu a celkové výkonnosti.
Při posuzování hřbetní linie chceme vidět kulatý tvar, zejména v oblasti zadku, bez výraznějších kostěných výběžků kromě kohoutku. Profil přes záda by měl být mírně zaoblený. U málo osvaleného koně jsou výrazně vidět trnové výběžky a celá záď vypadá velmi hranatě.

Co vývoj horní linie může ovlivnit?
Při posuzování a budování horní linie je třeba neopomenout faktory jako je věk koně, výživa, množství pravidelného volného i řízeného pohybu, padnoucí jezdecké sedlo a celkový stav zdraví. Pokud se váš kůň potýká s nedobře padnoucím sedlem, stav horní linie se zlepší jen velmi těžko, ať už budete dělat cokoliv.
Podobně, pokud nebude krmivo koně obsahovat dostatek kvalitních proteinů, na stavu a vývoji svalstva se to odrazí negativně. Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem svalů a můžete je do krmiva dodat například zařazením vojtěšky či rýžových otrub do krmné dávky. Dále je důležité koni zajistit dostatečné množství vitamínů a minerálů, které růst a regeneraci svalů podporují, tedy vitamín E, selen a zinek.

Jaká cvičení zařadit do tréninku?
V mnoha případech koně mají horní linii slabou kvůli nedostatku správného tréninku. Je to stejné jako u lidí. Můžete intenzivně cvičit, ale pokud cviky neprovádíte správně, žádný účinek mít nebudou. Kůň, který pracuje šestkrát týdně, aniž by kdy potřeboval zapojit hřbet, bude mít méně svalů v horní linii než kůň, který pracuje správně třikrát týdně.

Protažení a opohybování
Na začátku práce je potřeba koně zahřát a protáhnout. Chcete, aby se kůň natáhl do měkkého kontaktu, snížil rámec, hezky šlapal dopředu a řádně se odrážel. Ježdění v delším a nízkém rámci, kde kůň hledá kontakt a pracuje celou svou hřbetní linií je skvělý způsob, jak vybudovat svaly, které nejsou napjaté ani bolestivé. Je to proto, že využívá záď, kohoutek, plec, hřbet a krk najednou. Jakmile kůň v nižším rámci dobře pracuje, můžete ho postupně požádat o korektní kontakt s udidlem a s vaší rukou. Je důležité, aby kůň nezatěžoval pouze předek – musí používat zadní končetiny a pracovat přes záda. Toto uvolňovací cvičení je třeba zařazovat i nakonec vaší práce. Tvoří se tak dobrý svalový základ pro pozdější stadia výcviku, kdy se více pracuje v rámci „do kopce“.

Přechody stále dokola
V rámci tréninku koně snad neexistuje nic, s čím by přechody nedokázaly pomoci. Přechody pomáhají vašemu koni používat celé tělo, budovat sílu a rovnováhu zapojením zadních končetin a zvedáním hřbetu a krku. Čas strávený prací na přechodech – ať už směrem dolů nebo nahoru, mezi tempem nebo v rámci tempa – je jen velmi zřídka ztraceným časem!

Práce ze země – ustupování zádi s podšlápnutím
Toto krátké praktické cvičení pomůže koni s uvolněním, zvýšením ohebnosti a koordinací těla. Dá se zařadit před ježděním i lonžováním. Začnete tím, že koně vedete v kroku na malém kruhu v uvolněném nižším rámci, kdy je kůň lehce ohnutý a šlape zadnímu nohama pod sebe. Jak se kůň otáčí, chtějte po něm, aby ještě více vykročil zadní nohou dopředu a pod tělo. To podporuje zvednutí celého těla do sebenesoucí se pozice. Cvičení je třeba opakovat pravidelně na obě strany. Kůň si tak vyvíjí souměrnou schopnost ohnutí, odrazu i síly. Jakmile kůň cvičení rozumí, je možné ho trénovat i v pozici, kdy žádáte o ustupování zadní nohy a přitom stojíte před ním. 

Couvání
Couvání, je další cvik, který je pro rozvoj horní linie velmi užitečný. Při správně provedeném couvání kůň dává zadní nohy více pod sebe, podsazuje záď a posiluje svaly, které k podsazení zádě potřebuje. To následně vylepšuje přechody, zastavování i sebenesení. Pokud kůň ještě neumí couvat pod sedlem, pokojně s ním cvičte couvání ze země.  Stačí pár kroků několikrát týdně. Postupem času přidáváte další kroky a dokonce můžete začlenit i couvání v terénu do kopce.

Kopečky
Kolikrát jste již slyšely dobrou radu, „choď s ním kopečky“? Chodit s koněm do kopce a z kopce je podobně časté a ověřené cvičení jako přechody. Chodit s koněm z kopce je stejně prospěšné jako do kopce – a obojí koně povzbuzuje, aby zapojoval hřbetní linii přirozeným způsobem. Zpočátku stačí chůze a pomalý klus.

Kavalety
Zařazení kavalet je nejen zábavné, ale i nesmírně užitečné. Zlepšuje celkovou koordinaci, vyžaduje zvýšenou aktivitu hlezen a zadních nohou a podporuje vyklenutí a práci hřbetem. Existují stovky různých cvičení a způsobů, jak kavalety poskládat a s koněm překonávat. Od klasického položení kavalet rovně za sebou, či poskládání na kruhu či vějíře se zařazením přechodů. Chcete-li začít, zde jsou tři cvičení na tyči pro posílení vašeho koně. 

Důsledky nesprávně vyvinuté horní linie
Nesprávně vyvinutá nebo oslabená horní linie může mít vážné důsledky na zdraví a výkon koně. Může dojít k přetížení jiných částí těla, zejména končetin, což zvyšuje riziko zranění. Kůň s oslabenou horní linií také často trpí bolestmi zad, což může vést k neochotě k práci, ztrátě výkonu a celkové nepohodě. Proti by mělo být cílem a zodpovědností každého majitele svého koně trénovat tak, aby měl horní linii správně osvalenou a vyvinutou.

Zdroj: fei.org, yourhorse.co.uk

 

➡️🔗Přípravky k podpoře dobrého nasvalení