DOVOLENÁ 20. - 21. 6. 2024 Vážení zákazníci, ve čtvrtek a pátek jsme všichni s našimi svěřenci na závodech a nebudeme se tak moci věnovat vašim objednávkám. Objednávky vyřídíme a budeme expedovat během pondělí 24.6. Pokud na dodání zboží spěcháte, s tímto malým zdržením počítejte. Děkujeme vám za přízeň a těšíme se na vaši další návštěvu. Tým PETandYOU.eu

MSM pro koně - ve zkratce to nejdůležitější

MSM dozajista znáte. I ve stájích, kde se vitamíny pro koně příliš neřeší, kyblík s tímto bílým práškem většinou najdete. A pokud bychom měli posuzovat užitečnost MSM podle množství krmných doplňků, které MSM obsahují, patrně bychom došli k závěru, že se snad jedná o všelék. Rozhodně je to jedna z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších látek v jezdeckém sportu. Je tomu tak hlavně proto, že MSM je schopen ulevit koním od bolesti a zánětu. To je v praxi využíváno hlavně pro koně trpící bolestivým kloubním onemocněním, artrózou. Jen málo přípravků určených právě k léčbě nebo prevenci artrózy, MSM neobsahuje. Během let mají lidé MSM a jeho účinky dobře vyzkoušené, a k jeho použití se opakovaně vrací. 

Co je MSM? 
MSM je celým svým názvem Methyl Sulphonyl Methane, což je příliš složité a dlouhé, takže všichni svorně používají zkratku MSM. MSM je lehce vstřebatelná, jednoduchá sloučenina síry, která je organismem dobře přijímána a je pro něj důležitým zdrojem síry. Síra se nachází v řadě molekul, které jsou pro správné fungování lidského těla nezbytné.  Je důležitá například pro tvorbu keratinu, základní látku vlasů, kůže a kopyt a hraje také nepostradatelnou roli při syntéze kolagenu. Kolagen představuje základní stavební složku, jejíž hlavní funkcí je působit jako pojivo buněk - v kostech, kloubech, šlachách, pokožce. 

Proč MSM dělá koním dobře?
Díky svému protizánětlivému působení, urychluje MSM regeneraci po náročném tréninku, ale také proces hojení při nemoci či zranění. Je tomu tak proto, že MSM narušuje signální dráhu vzniku zánětu, snižuje množství vznikajících prozánětlivých sloučenin a zmírňuje prokrvení, čímž v organismu omezuje spouštění zánětlivé reakce.

PREMIN MSM 5kg do článku

MSM ulevuje od bolesti. Právě pro tuto skvělou schopnost je MSM tak hojně využíváno a to hlavně u koní trpících bolestmi kloubů způsobenými artrózou. Když si uvědomíme, jak je artróza nejen mezi koňskými seniory rozšířená, že kvůli jejím důsledkům musí předčasně ukončit své aktivní působení mnoho koní, kolik času, nervů a financí obnáší její zvládnutí a udržení koně v dobré kondici, není divu, že MSM, které představuje dostupné řešení, je tak rozšířené a oblíbené. 

Protože MSM podporuje tvorbu keratinu, mají koně užívající MSM zdravější kůži a srst..

MSM také zlepšuje, díky svým antioxidačním vlastnostem, imunitu koně. Chrání buňky před poškozeními způsobenými volnými radikály, což jsou nestabilní molekuly vznikající oxidací například při zranění, stresu nebo onemocnění organismu. Příliš mnoho nahromaděných volných radikálů působí  tzv. oxidační stres, který může způsobit poškození buněk a tkání a vézt ke vzniku dalších onemocnění. Při stresu navíc přirozený imunitní systém spouští akutní reakci, po níž následuje adaptivní reakce. MSM moduluje imunitní reakci tím, že ovlivňuje oxidační stres a zánět, a pomáhá tak udržet koně zdravého.

Jakou dávku MSM mám svému koni podávat? 
Při volbě dávkování, je třeba jako první řádně přečíst etiketu a doporučení výrobce. Už tady ale zjistíte, že byť se jedná o stejné složení, (většinou 99,99%  ultra čistého methylsulfonylmethanu), dávkování se u jednotlivých značek liší. Někdo udává 5 g/ na 100 kg zvířete, jinde najdete 10 - 20 g/ na koně a den, jiný výrobce doporučuje dávku 20g / denně a další 20 g denně první 2 - 3 týdny a poté snížit na polovinu. Také se liší názory a přístupy k tomu, zda podávat MSM samotné ve vyšší dávce a nebo v kombinace například s glukosaminem v dávce nižší. Bohužel k tomuto jednoznačná data neexistují. Některé výsledky ukazují, že kombinace MSM a glukosaminu dosahuje lepší výsledky, než pokud užívá pouze 1 látku, ale neříkají nic o tom, že by se dávka jednotlivých komponent  měla při použití v kombinaci snížit. 

Výzkumy potvrdily, že dávka 20 g denně je velmi účinná. Některé odborné práce doporučují, aby se zdravým koním v zátěži zpočátku podávalo 5 gramů 2 x denně a během 4 týdnů se dávka zvýšila na 18 gramů 2 x denně; koním se záněty a kulháním se má podávat  20 gramů 2 x denně. Poníci dostávají snížené množství v závislosti na tělesné hmotnosti.

MSM je v praxi hojně prověřen a dobrou zprávou je, že je  považován za jeden z nejbezpečnějších doplňků pro koně. Má v těle krátký poločas rozpadu a případný přebytek MSM se rychle vylučuje. Pozor, koně trpící močovými kameny, cukrovkou, hyperglykémií nebo alergií na korýše by se měli MSM vyhnout. Pokud si nejste jistí, vždy obraťte se na svého veterináře. 

A kolik MSM stojí?
Cena se pohybuje různě, 1 kg čistého MSM se dá pořídit za cca 500 - 600 Kč. Při dávkování 20 g denně je to tedy zásoba na 50 dní. 

 

➡️🔗 MSM PRO KONĚ

Zdroj: www.jenquine.com, theequistrian.com, researchgate.net